Torty dla dzieci Warszawa
190,00 zł
Czekolada wegańska VS Masa cukrowa (Mastyks). Czyli dlaczego nie używamy mastyksu w naszych wyrobach?
Proponujemy razem z nami rozważyć zalety i wady używania mastyksu do tworzenia dekoracji tortowych.
Obecnie jest tak wiele cukierni, które używają mastyksu do ozdabiania tortów i prawdopodobnie każdy z nas próbował go przynajmniej raz w życiu na urodzinowym przyjęciu. Mastyks od dawna cieszy się sporą popularnością dzięki możliwości tworzenia skomplikowanych elementów dekoracyjnych oraz niepowtarzalnemu wzornictwu tortów.
Nasza cukiernia jest niezwykle sceptycznie nastawiona do stosowania mastyksu do dekoracji tortów. Staramy się tworzyć niepowtarzalne arcydzieła cukiernicze używając tylko naturalnych składników, m.in. czekolady, orzechów, owoców. Uważamy, że naturalny dekor tortu może być również zachwycający i w wielu aspektach wygrywa z mastyksem. Cieszymy się, że w dzisiejszych czasach moda na produkty naturalne rośnie i ludzie ponownie rozważają swoje podejście do „niejadalnego” wystroju.
Już sama nazwa „masa cukrowa” obiecuje nam prosty skład, w którym cukier powinien odgrywać główną rolę, ale ostatecznie podobny skład wygląda następująco: cukier, syrop glukozowy, ekwiwalent masła kakaowego (olej palmowy), E466 (stabilizator żywności), E1422 (skrobia modyfikowana), gliceryna, E471 (stabilizator), barwnik spożywczy, E202 (sorbinian potasu), aromaty identyczne z naturalnymi, konserwant. Walory smakowe: cukierkowo-słodki z nienaturalnym posmakiem wanilii lub czekolady. Czasami zupełnie niejadalny.
Ponieważ nie każdy zwraca uwagę na te banalnie niepozorne skróty, ale co za tym się kryje? Poniżej przedstawiamy krótkie wyjaśnienie.
E202 – konserwant (u osób z nadwrażliwością może powodować podrażnienie skóry i błon śluzowych);
E466 – stabilizator żywności pochodzenia syntetycznego (przekroczenie dawki prowadzi do niestrawności);
E471 – stabilizator pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego, ważne jest, aby sprawdzać informacje o pochodzeniu tłuszczów (zwiększa kaloryczność żywności, stosować ostrożnie w przypadku zaburzeń metabolicznych);
E1422 – zagęszczacz (skrobie zmodyfikowane szkodzą trzustce, nadmierne spożycie może powodować wzdęcia, biegunkę).
Pomimo tego, że mastyks został wymyślony jako element dekoracyjny i najczęściej jest usuwany przed zjedzeniem kawałka ciasta, niektórzy zdesperowani cukiernicy go spożywają. A dla dzieci i osób z indywidualną nietolerancją jakichkolwiek substancji jest to generalnie przeciwwskazane. Mimo to, ponieważ okres przydatności do spożycia sięga trzech lat i więcej, można wywnioskować o przydatności tego produktu do spożycia. Często decydując się na tort z podobną dekoracją nie znasz dokładnego składu mastyksu, a czasem nawet barwniki spożywcze mogą powodować alergie. Najlepiej zamówić zdrowe i nie mniej piękne ciasto z naturalnych składników dla swojego dziecka lub bliskiej Ci osoby.
I jeszcze jedna ważna kwestia. Powłoka i dekoracje na torcie wykonane z mastyksu mają sporą wagę. Trzeba pamiętać, że przy zamówieniu tortu na przykład o wadze 3 kg, nawet 1/3 jego wagi może przypadać na dekor z mastyksu, a czasem więcej, w zależności od koncepcji wystroju.
Z powyższego możemy wywnioskować, że mastyk to tylko piękne opakowanie na ciasto, którego absolutnie nie można jeść. To opakowanie przed spożyciem deseru należy zdjąć i wyrzucić. Ale oczywiście producentom i cukiernikom nie opłaca się o tym głośno rozmawiać.
Wybierając swój wyjątkowy tort, zastanów się nad powyższymi argumentami, co dla Ciebie jest ważne: „oszałamiający” ale niezdrowy wystrój, czy piękny minimalizm bazujący na naturalności. :)
Śledząc trendy w cukiernictwie, z pewnością możemy stwierdzić, że mastyks z powodzeniem odchodzi na drugi plan. Obecnie zyskują na popularności różnorodne techniki dekoracji cukierniczych na bazie czekolady, w czym widzimy bardzo duży potencjał profesjonalny do rozwoju.
Pozostań z nam, a przekonasz się, że naturalne torty mogą wyglądać zjawiskowo i pozostawać w pamięci na długo. Zapraszamy do kontaktu, z radością doradzimy Ci w wyborze!
Zespół Vegan Cake