Zamienniki białego cukru


Inulina z cykorii – jest wielocukrem o niskiej kaloryczności – jest prawie 10 razy mniej słodsza niż cukier. Inulina występuje w roli błonnika pokarmowego, prebiotyku – tzn. produktu, który nie jest trawiony przez układ pokarmowy człowieka, jest fermentowany przez mikroflorę ludzkiego jelita grubego, stymuluje jego wzrost i aktywność życiową. Inulina ma niski indeks glikemiczny (IG=15), a jej kaloryczność wynosi 1-1,5 kcal/g. Może być bezpiecznie stosowana przez osoby cierpiące na cukrzycę i insulinoodporność. Dodatkowo inulina polepsza smak i strukturę wyrobu.

Oligofruktoza - rozpuszczalny błonnik pokarmowy o właściwościach teksturujących i poprawiających smak, który zapewnia dodatkowe korzyści zdrowotne. Oligofruktoza to częściowo zhydrolizowana inulina, słodka substancja o właściwościach prebiotycznych (przyczynia się do poprawy mikroflory jelitowej). Zawartość kalorii w oligofruktozie wynosi 1,5 kcal/g., czyli 2,5 razy mniej niż w cukrze. Jednocześnie indeks glikemiczny substancji jest prawie równy 0.

Polidekstroza - polisacharyd, który otrzymuje się metodą hydrolizy skrobi, składający się z
pozostałości glukozy. Polidekstroza jest błonnikiem pokarmowy, należącym do suplementów diety. Jej IG=5, a ilość kalorii tylko 1 kcal/g.

Maltitol - to organiczny związek chemiczny należący do grupy alkoholi cukrowych (polioli). Występuje naturalnie w liściach cykorii, tapioce czy ziarnach zbóż i kukurydzy oraz niektórych owocach i warzywach. Zawartość kalorii w maltitolu jest dwa razy niższa 2 kcal/g w porównaniu do sacharozy (3,9 kcal/g), zatem może być stosowany w produkcji produktów dietetycznych. Ma średni indeks glikemiczny równy 35, a co za tym idzie, mniejszy wpływ na stężenie glukozy we krwi u diabetyków.

Ksylitol - jest to naturalny substytut cukru należący do grupy alkoholi cukrowych, węglowodanów cechujących się niską wartością energetyczną 2,4 kcal/g, czyli o 40% niższą od białego cukru. Indeks glikemiczny ksylitolu jest stosunkowo niski i wynosi 7, dlatego spożycie ksylitolu nie działa stymulująco na wydzielanie insuliny. Dodatkowo nie powoduje próchnicy zębów.

Cukier kokosowy - nierafinowany cukier kokosowy jest wytwarzany z nektaru kwiatostanów palmy kokosowej. Odparowanie syropu odbywa się w niskiej temperaturze, aby zachować maksymalną ilość składników odżywczych (cynk, potas, magnez, wapń, miedź, związki polifenolowe, błonnik, witaminę C i inne przeciwutleniacze). Ze względu na inulinę wchodzącą w skład, cukier kokosowy jest wchłaniany znacznie wolniej. Jego indeks glikemiczny wynosi 35. Jednak poziom fruktozy w cukrze kokosowym jest wysoki, dlatego osoby cierpiące na cukrzycę i nadwagę, a także sportowcy, czy fani zdrowego odżywiania powinni wziąć to pod uwagę.

Cukier trzcinowy nierafinowany - nierafinowany, wysuszony, skrystalizowany sok z trzciny cukrowej. Jest cukrem, który nie przeszedł wszystkie etapy oczyszczania, w porównaniu do zwykłego białego cukru, a zatem zachował karmelowy smak i masę składników odżywczych. Indeks glikemiczny cukru trzcinowego wynosi 65 oraz jego wartość energetyczna 3,9 kcal/g.

Cukier trzcinowy Turbinado i Panela – nazywany brązowym cukrem, wytwarzany z trzciny cukrowej, jest produktem nierafinowanym. Różnicą tych dwóch rodzajów cukrów będzie metoda oczyszczania podczas ich produkcji (usuwanie melasy). Przy turbinado następuje oczyszczanie metodą wirowania (usuwa się melasę), a przy produkcji paneli następuje częściowe usunięcie tej melasy. Cukier panela, oprócz sacharozy, zawiera więcej naturalnych substancji - błonnika pokarmowego, glukozy, fruktozy innych składników odżywczych. Do produkcji obu cukrów nie są wymagane ani stosowane żadne odczynniki chemiczne, dlatego produkt wyjściowy zachowuje swoje unikalne właściwości, charakterystyczne walory smakowe, a także jest przyjazny dla środowiska (produkt bio). Zaletą tych cukrów jest to, że są one wolniej wchłaniane przez nasz organizm niż zwykły biały cukier. IG cukrów wynosi 65.

Glukoza atomizowana - to jeden z substytutów cukru, który nadaje potrawom słodycz, ale szczególnie w cukiernictwie jest doceniana za właściwości fizyczne. To jeden z węglowodanów, który otrzymuje się metodą hydrolizy skrobi, najczęściej ziemniaczanej lub kukurydzianej. W przeciwieństwie do sacharozy, glukoza w proszku zapobiega krystalizacji cukrów, wysychaniu oraz nadaje żywności elastyczność. Ze skrobi można uzyskać syropy glukozowe o różnych właściwościach. Indeks glikemiczny glukozy wynosi 100.

 

### GF (gluten free), SF (sugar free), SF (soya free).

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl